Noc Biologów

„Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość” to hasło XII Nocy Biologów, która w tym roku zaplanowana została na piątek 13 stycznia 2023 roku.

Na trenie calej Polski w 36 ośrodkach naukowych odbędą się równocześnie 1302 wydarzenia. Serie ciekawych wykładów, warsztatów i konkursów adresowane są w dużej mierze do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych. Niemiej jednak młodsi i starsi pasjonaci nauk przyrodniczych znajdą tu też coś dla siebie.

Idea „Nocy Biologów” narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który dziś jest koordynatorem ogólnopolskiego wydarzenia. Zaangażowani w nią naukowcy w jasny sposób opowiadają,  na czym polega ich praca i pokazują jak niezwykłe zjawiska można obserwować nawet bardzo prostymi metodami. Wspierają ich doktoranci i studenci, którzy poprowadzą różnorodne warsztaty, wycieczki, konkursy i zajęcia laboratoryjne.

Tegoroczne hasło Nocy Biologów – „Woda – źródło życia – teraźniejszość i przyszłość” – nawiązuje do maksymy Europejskiej Agencji Środowiska „Woda to życie”. Naukowcy skupią się na temacie wody i jej znaczeniu jako składnika niezbędnego do życia w procesach i zjawiskach biologicznych. Wykłady i prezentacje będą dotykały zagadnień poczynając od poziomu molekularnego i kończąc na poziomie środowiskowym, np. w ujęciu katastrof ekologicznych.

Woda jako temat przewodni jest pretekstem, by głos na temat jej znaczenia w naszym życiu zabrały też firmy wodociągowe. Tegoroczne wydarzenia organizowane w ramach Nocy Biologów przez Uniwersytet Śląski w Katowicach wspiera Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Tarnowskich Górach oraz Katowickie Wodociągi S.A. Ta ostatnia firma w ramach warsztatów „Wodna podróż z Kranikiem Kleofasem” będzie prowadzić quizy, łamigłówki, rebusy dotyczące wody, jej obiegu i wykorzystywania w naszym codziennym życiu. Będą też poszukiwania odpowiedzi na pytanie w jaki sposób dociera ona do naszych domów, co dzieje się z nią po zużyciu i dlaczego większości śmieci nie można wrzucać do toalety. Noc Biologów w Zielonej Górze wspierają Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o.  W Centrum Nauki Keplera-Centrum Przyrodniczego przez cały czas trwania wydarzenia będzie się odbywał pokaz pod hasłem „Pij wodę z kranu”. To okazja by przypominać, że woda z kranu jest bezpieczna, zdrowa, a jej parametry są na bieżąco monitorowane. Podkreślając jej zalety takie jak dostarczanie składników mineralnych np. magnez i wapń, ochronę środowiska przez ograniczenie plastiku i pokazując, że woda z kranu jest znacznie tańsza od butelkowanej, będą zachęcać do codziennego sięgania po kranówkę.

Informacje o programie Nocy Biologów i wydarzeniach w poszczególnych ośrodkach można znaleźć na stronie www.nocbiologow.pl